Arama Motoru Pazarlama (SEM) Nedir?

SEM Nedir?

SEM, ingilizcesi “Search Engine Marketing” olan Arama Motoru Pazarlama’nın baş harflerinden türetilmiştir. Arama motoru pazarlama (SEM), genel anlamda Google, Yandex, Bing ve Yahoo gibi arama motorlarında anahtar kelimelere dayalı olarak, kullanıcılar tarafından yapılan aramalarda sponsorlu bağlantıların gösterilmesi şeklindedir.

Türkiye’de kullanıcıların %90’dan fazlası Google arama motorunu kullanmaktadır. Bu nedenle Arama Motoru Pazarlma (SEM) denildiğinde ilk olarak aklımıza “Google AdWords Reklamları” gelmektedir.

SEM nasıl çalışır?

SEM reklam biçimi açık artırma sistemi ile çalışır ve reklamlarınız için bir tıklama için ne kadar ödeme yapmak istediğinizi kendiniz belirlersiniz. Yani ücretlendirme şekli Tıklama Başı Maliyet (TBM)’dir. Bu açık artırma sisteminde reklamverenler, TBM ve diğer bir çok ölçüte göre değerlendirilerek reklamları arama motorlarında sıralanır.

SEM için ne kadar bütçe gerekir?

SEM, klasik manadaki reklamcılık anlayışından farklı bir sisteme sahiptir. SEM ile reklam vermeye başlamak için belirli bir bütçe sınırı yoktur. Günlük bir bütçe belirlenerek hızlıca reklam vermeye başlanılabilir ve yatırım getirisini gördükçe reklamveren bütçesini artırabilir.

0 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir