Google AdWords Reklam Ağları

Google AdWords reklamlarının en bilinen ve temel reklam modeli, arama motoru pazarlama olarak bildiğimiz, Google AdWords Arama Ağıdır. Bunun dışında bir Google AdWords hesabına girdiğimizde yeni bir kampanya eklerken gördüğümüz Google AdWords’ün diğer ürünleriyle bir çok değişik reklam modelini de kullanmak mümkün.

İşletmenin hedeflerine göre kullanılabilecek şuanda 6 çeşit Google AdWords Kampanyası vardır.

Google Adwords Yardım - Kampanya türleri nelerdir

Yalnızca Arama Ağı; Google arama sonuçlarında ve arama iş ortaklarında reklam gösterilir. Yalnızca metin reklam kullanılabilir. Reklamverenin anahtar kelimeleriyle kullanıcının arama yaptığı kelimelerin eşleşmesiyle metin reklamlar gösterilir.

Görüntülü Reklam Seçenekli Arama Ağı; Google arama sonuçlarında, arama iş ortaklarında ve görüntülü reklam ağı sitelerinde ve videolarında gösterilir. Metin reklam ve resim reklam kullanılır. Bu reklam seçeneği ile daha fazla kullanıcıya ulaşılması sağlanır. Hesaptaki mevcut kelimelerin görüntülü reklam ağındaki sitelerle eşleşmesiyle alakalı olduğu düşünülen kullanıcılara da reklam gösterilir.

Görüntülü Reklam Ağı; Bu reklam modelinde AdWords reklamları 2 milyondan fazla web sitesi, video ve uygulamada gösterilir. Hedefleme yöntemleri; içerik, kitle ve yerleşim gibi seçeneklerden oluşur. Belirli bir bölge veya demografiye reklam göstermek mümkündür. Hem resim reklam hem de metin reklam kullanılabilir.

Alışveriş reklamları; Ürün verilerinin Google’la paylaşılmasıyla gerçekleştirilen bir reklam türüdür. Bu reklam modeliyle kullanıcılara satışı yapılan ürünle ilgili resim, fiyat, mağaza adı vb. bilgiler gösterilir.

Video reklamları; İşletmenin bir tanıtım videosu varsa kullanılabilecek mükemmel bir reklam modelidir. YouTube ve web genelinde video reklamların gösterilmesi sağlanır. Görüntüleme Başı Maliyet (GBM) ücretlendirme biçimi kullanılır. Kullanıcı videoyu izlemeden veya etkileşime girmeden hiç ücretlendirme yapılmaz.

Evrensel Uygulama Kampanyası; Şimdiye kadar bahsi geçen tüm reklam biçimlerinde uygulama reklamı yayınlanabilir.

0 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir